Zalety i wady podłóg parkietowych

Istnieją różne rodzaje podłóg, które można zamontować w domu. Wśród nich są płytki, beton, ceramika, laminat syntetyczny, marmur i drewno. Jednak parkiet jest jednym z najbardziej wyróżniających się materiałów, ze względu na swoją autentyczność i estetykę.

Parkiet to podłoga, która składa się z kilku warstw naturalnego drewna i ma grubość ponad 2,5 milimetra. Dodatkowo charakteryzuje się tym, że jest wykonany z najmocniejszych gatunków drewna, takich jak dąb, klon, sosna, orzech czy mahoń.

Zalety parkietu

Zapewnia niepowtarzalne piękno

Parkiet posiada powłokę lakierniczą, dzięki czemu jest to podłoga błyszcząca o idealnym wykończeniu. Z tego powodu wprowadza do przestrzeni jasność i jest przytulny. Promieniuje ciepłymi tonami.

Ponadto parkiet jest pokryciem podłogowym, które charakteryzuje się uderzającą uniwersalnością, ponieważ można go znaleźć w różnych kolorach i wzorach. Z tego powodu jest łatwy do połączenia ze wszystkimi stylami mebli i pasuje zarówno do klasycznych, jak i eleganckich środowisk.

Łatwy do czyszczenia

Warstwa lakieru, którą posiada parkiet, pełni również rolę elementu ochronnego, który pomaga zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się brudu. Jest to więc podłoga, która nie wymaga rozległych prac w celu utrzymania jej w czystości.

Dodatkowo jest łatwy w czyszczeniu, ponieważ do usunięcia kurzu wystarczy miotła lub odkurzacz. Bardziej impregnowane plamy można usunąć za pomocą podstawowych produktów, takich jak woda, ocet i miękka szmatka.

Działa jako izolator termiczny i akustyczny

Drewno jest jednym z najbardziej polecanych materiałów do wykorzystania w budownictwie i produkcji mebli, ponieważ działa jako izolator termiczny. W ten sposób parkiety są idealne, ponieważ pozwalają na to, aby temperatura była zawsze wyrównana, a przestrzeń pozostała chłodna. Materiał ten jest również uznany za zdolność do służenia jako system izolacji akustycznej. W związku z tym jest to alternatywa, która zdoła zmniejszyć wpływ hałasu z zewnątrz. W https://www.decors.pl poznasz więcej metod izolacji termicznej i akustycznej domu.

Jest to trwała podłoga

Jedną z głównych cech naturalnego drewna jest to, że jest to element, który charakteryzuje się dużą twardością i odpornością. Z tego powodu specjaliści twierdzą, że żywotność parkietu może wynosić od 20 do 30 lat.

Wady parkietu

Jest to droższa opcja

Parkiet jest zazwyczaj droższą alternatywą od innych rodzajów podłóg, ponieważ zachowuje naturalne właściwości drewna i zapewnia luksusowy wygląd estetyczny. Ponadto parkiety wymagają większego budżetu, ponieważ muszą być zainstalowane przez wyszkolonego profesjonalistę. Podłoga musi być wyrównana, aby drewno wyglądało dobrze i równo.

Może na niego światło słoneczne i wilgoć

Parkiety są podatne na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Czynnik ten może szybko zetrzeć połysk drewna i zmienić jego pierwotne odcienie. Z drugiej strony, może być również uszkodzony przez wilgoć. Nadmiar wody wsiąka do wnętrza, stopniowo osłabia materiał i powoduje nie dające się skorygować plamy.

Może się porysować

Drewno jest materiałem, który może ulec zarysowaniu pod wpływem ostrych i szorstkich przedmiotów. Z tego powodu jest narażona na działanie bieżnika obcasów i czyszczenie ręcznikami lub szorstkimi maszynami.