Czy można płytkami powiększyć małą łazienkę?

Sposób na optyczne powiększenie małej łazienki leży w kilku trikach, które pozwolą zmylić czujność oka obserwatora i dać złudzenie przestrzeni.

Zestawienie właściwie dobranej kolorystyki wzorów pozwoli nie tylko na optyczne napompowanie wnętrza. Dzięki sprytowi i wiedzy można je również, jak sufit, unieść lub opuścić niżej.

I. Wymiary płytek do małej łazienki


Do często popełnianych błędów należy hołdowanie staremu mitowi, według którego najlepsze do małego pomieszczenia są płytki i dekory niewielkich rozmiarów. Nic bardziej mylącego.
Małe przestrzenie dla kontrastu potrzebują płytek o zdecydowanie dużych wymiarach.
Szczególnie jedno rozwiązanie jest godne polecenia. Duże płytki położone metoda bezfugową. A dokładnie zastosowanie kafli o rektyfikowanych brzegach. Płytki wykończone tradycyjnie mają brzegi i narożniki obłe. Po wypaleniu poszczególne sztuki różnią się też wymiarem. Im większe elementy, tym znaczniejsze rozbieżności. Do sprzedaży kafelki są sortowane na frakcje o zbliżonych wymiarach.
Po rektyfikacji wszystkie płytki mają identyczne parametry. Ich krawędzie są poddane frezowaniu z tolerancją do 0, 2 mm. A narożniki są ostre i między dwoma sąsiednimi bokami jest kąt idealnie prosty.

II. Kolorystyka płytek do małych pomieszczeń


Należy wystrzegać się ciemnych nasyconych barw wkomponowanych w znaczne połacie ścian.
Do ożywienia wnętrza i rozdęcia szczupłej przestrzeni zalecane są kolory z chłodnej palety; pastelowe z przebitką bieli. Wszystkie odcienie popielatych szarości oraz błękit i zieleń w odmianach spokojnych i rozmytych.
Dla zobrazowania przykładów przy każdym kolorze podano kod koloru z palety RGB w notacji szesnastkowej (do sprawdzenia w darmowych generatorach kolorów dostępnych w sieci.) – akwamaryna (#7FFFD4), cyjan drukarski (#00B7EB), feldgrau (#4D5D53), lawenda (#C9A2BF), lazur (#007FFF), mięta (BCE27F), niebieskofioletowy (#9F9FDF), patyna (#6EBE9F), siny (#8AA4B7), siwy (#DED5D0), srebrny (#C0C0C0), zieleń Veronese’a (#33CC66).

III. Polecane wzory płytek do łazienek o małych gabarytach


Konfiguracji możliwości ułożenia glazury jest kilka. Opcja poszerzająca łazienkę to poziome pasy z nie więcej niż jednego pasa glazury. Wyróżniający się pas powinien być zbudowany z kafelków mniejszego kalibru. Drobna zmiana rytmu kompozycji pozwala zmylić obserwatora i poszerzyć ścianę. Podobny efekt dodania rozmiaru w górę można uzyskać układając pasy wyróżniającej się glazury w pionowych pasach.
Wyższy stopień wtajemniczenia stanowi umiejętność stosowania wyrafinowanych trików z zastosowaniem pozornej głębi. Jednak tak delikatną materię lepiej pozostawić fachowcom. Łatwo nierozważnym krokiem zrujnować dobry projekt.

Przeczytaj również