Czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Osoby, które założyły panele fotowoltaiczne w swoim gospodarstwie domowym, bardzo często zastanawiają się, czy warto wykupić dodatkową polisę, która uchroni naszą instalację przed różnego rodzaju zagrożeniami.

Jakie zagrożenia dla instalacji?

Zastanawiając się nad wyborem ubezpieczenia, warto uzmysłowić sobie co stanowi zagrożenie dla instalacji.

Warunki atmosferyczne.


Burza, grad, zalegający śnieg, silny wiatr to czynniki pogodowe, które zwiększają ryzyko uszkodzenia paneli fotowoltaicznych. Choć panele są twarde i odporne na uderzenia oraz wyposażone są we wszelkie systemy bezpieczeństwa chroniące przed przepięciami i wyładowaniami, to splot niefortunnych zdarzeń może doprowadzić do uszkodzenia instalacji, która zamiast przynosić korzyści, po prostu przestanie działać.

Szkody wyrządzone przez osoby trzecie.


Główna obawa dotyczy kradzieży elementów zewnętrznych instalacji, ale także dewastacji czy wandalizmu.

Postęp technologiczny.


Zielona energia jest wynalazkiem stosunkowo świeżym, a postęp w tej dziedzinie w ciągu ostatnich lat jest ogromny. Z czasem dostęp do części, które zostaną uszkodzone, lub skradzione, może być utrudniony, a nowe będą bardziej kosztowne.

Ubezpieczenie. Dodatkowy koszt, czy rozsądna decyzja?

Podstawowa polisa domu w niewielkim stopniu obejmuje ubezpieczenie niektórych elementów instalacji. Panele fotowoltaiczne, które są na dachu ubezpieczanej nieruchomości, przylegają do powierzchni domu i są objęte podstawowym pakietem ubezpieczeniowym. Zdecydowanie bardziej racjonalnym rozwiązaniem będzie zakup polisy dedykowanej, która zabezpieczy panele fotowoltaiczne w pełnym zakresie, co zapewni spokój ducha inwestorom.
Koszt ubezpieczenia dedykowanego waha się od kilku do kilkuset złotych miesięcznie i zależy od kilku czynników m.in. wielkość instalacji, czy miejsca, gdzie została zainstalowana itp.
Na rynku ubezpieczeń coraz częściej pojawiają się oferty, które rekompensują spadki produkcji energii spowodowane utrzymującą się długo pochmurną i deszczową pogodą.

Przed zakupem dodatkowej polisy warto dokładnie zapoznać się z jej treścią i przeanalizować sytuację, w których polisa na pewno nie zostanie wypłacona.

1 thought on “Czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

  1. Właśnie się zastanawiałem nad ubezpieczeniem paneli. Wichury bywają silne i mogą uszkodzić konstrukcje.

Comments are closed.