Grzanie wody panelami fotowoltaicznymi czy warto?

Panele fotowoltaiczne stały się nieodłącznym elementem krajobrazu naszego kraju. Coraz więcej gospodarstw domowych stosuje panele jako główne źródło energii. Należy pamiętać, że panele sprawdzą się idealnie również, jako źródło ciepła ogrzewając dom oraz podgrzewając wodę do kąpieli.

Jak wygląda grzanie wody w praktyce?

Panele fotowoltaiczne to nie tylko skomplikowane instalacje widniejące na dachach budynków jednorodzinnych. Do podgrzewania wody wystarczy mikroinstalacja (odpowiednie panele oraz przetwornica) zamontowana na specjalnym stelażu niedaleko budynku. Do podgrzania wody w bojlerze o mocy 1-2 kW wystarczy zestaw czterech paneli fotowoltaicznych działających w trybie off- gird-bez podpięcia do sieci energetycznej.

Czy montaż paneli do podgrzewania wody jest trudny?

Montaż takich paneli fotowoltaicznych nie jest trudny i osoby, które mają podstawowe pojęcie o hydraulice, są w stanie same podłączyć taką instalację do przetwornicy, która zamieni prąd stały w zmienny i tym samym zasili grzałkę w bojlerze. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do swoich kompetencji i chcemy mieć pewność, że wszystko zadziała w sposób prawidłowy, warto skorzystać z pomocy fachowców.

Zalety grzania wody panelami fotowoltaicznymi

Wykorzystanie paneli w celu podgrzewania wody posiada same pozytywne strony. System jest bezobsługowy i bezawaryjny oraz tani (cena takiej instalacji wraz z założeniem to koszt kilku tysięcy złotych). Działa w czasie każdej pory roku. Promienie UV docierają do paneli nawet w dni pochmurne, deszczowe oraz śnieżne. Co więcej, energia, która jest wykorzystywana do podgrzania wody, jest zupełnie darmowa i przyjazna dla środowiska.

Czy warto-podsumowanie

Panele fotowoltaiczne są idealnym źródłem energii i ciepła. Niewielka instalacja z łatwością porodzi sobie z nagrzaniem wystarczającej ilości wody dla czteroosobowej rodziny. Ponadto stanowi proste, przyjazne środowisku, mało kosztowne rozwiązanie, które możemy wykorzystać do innych celów, np. podgrzania podłogi w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu.